eda kurt 68 Takipçi | 0 Takip

Film Günlerimiz

2012-07-11 09:52:00

Hep aklımızdaydı birlikte film izlemek.  Yaz akşamları için ideal bir uğraş, tabii sürdürebilirsek.  

İlk gece Çingeneler Zamanı'nı izledik. Bregovic müzikleri, Emir Kusturica filmi.  Seneler önce izlemiştim, detayı aklımda kalmamış.  Duru, İdil ve ben ekrana yapıştık adeta.  Yorum yapmak serbest.  Bir kez daha Duru'nun sandığımdan daha çok büyüdüğünü farkettim bu filmi izlerken, müziklerde eliyle dizine vurarak ritm tutması, bir sahnede 'anne rüya bu rüya bu' diyerek filmi bana açıklaması...İdil'in zaten algısına diyecek bir şey yok.  Bir arkadaşımla konuşuyor gibi konuşabileceğim, dertleşebileceğim, akıl alabileceğim bir yeğen o, çok özel.

2. gece filmimiz ise, Kramer Kramer'e karşı, 1979 Oscar ödüllü. Tek hatırladığım çocukluğumda izlerken deli gibi ağladığım.  Duru ilk filmimizde görsel şölenden sonra bu filmde sıkıldı biraz.  Dugusaldı film çok,  Derin'im de izledi bu sefer, misket oynamaktan daha ağır bastı film izlemek.  Her ne kadar alt yazılı film izlemeye dirense de ilk başta. 

Filmler 7 yaş öncesi ve sonrası diye ikiye ayrılıyor.  7 yaş sanki 18 yaş gibi. ne değişiyorsa! Duru dün baba Kramer'in sevgilisinin odadan çıplak çıkması ve çocuk Kramer ile karşılaşma sahnesinde özel yerlerini kapatması üzerine sorusu :'anne, neden adamdan utanmıyor da çocuktan utanıyor' ne cevap vermeli bilmem ki. idil ve derin'in bu sorulara yanıtsız kalması ise ayrıca sevimli. 

Bu yazı böyle geçirebilsek ne güzel olur.  Gece 12'de biten filmimiz, sonrası uyku ancak 1-2.  Şimdi kızlarımız mışıl mışıl..Bense yer kaplamaca, masa muhafaza :)

Listemizde Ölü Ozanlar Derneği, Karate Kit, Rainman, Piyanist, Hayat Güzel ve daha niceleri var.  Filmleri bulmakta ayrı bir uğraş tabii.

0
0
0
Yorum Yaz